Rykmentin kauden 2022 päättäjäiset pidetty

Rajamäen Rykmentin kauden 2022 päättäjäiset pidettiin Klaukkalan Urheilupuiston koululla. Paikalla oli yli 50 seuran jäsentä. Puheenjohtaja Tuomas Multalan toimesta läpikäytiin yleisiä asioita ja kuntorastitoimintaa, sitten Simo Toivonen esitti kattavasti hyvin aktiivista nuorisotoimintaamme, Seppo Varmavuo valmennustoimintaa sekä Ari Enroth kilpailutoimintaa ja kisamenestystä. Katsauksissa käytiin läpi mennyt kausi sekä ensi vuoden suunnitelmia mm. viikko-ohjelmien, leiri- ja kisasuunnitelmien muodossa. Edelleen panostetaan mm. nuorisotoimintaan kaikilla tasoilla.

Kuluvana vuonna sprinttisuunnistuksen MM-kisoissa Tanskassa Megan Carter-Davies suunnisti voittoon sprintissä ja hopealle Knock-out-sprintissä sekä viestissä Iso-Britannian joukkueessa. Nuorten MM-hiihtosuunnistuksessa Suomessa Vilma Pesu suunnisti MM-hopealle keskimatkan kilpailussa. Veteraanien MM-suunnistuksissa Italiassa Tapio Perä suunnisti MM-pronssia pitkän matkan kilpailussa.

Vuonna 2022 Suomen mestaruuskilpailuissa Rajamäen Rykmentin suunnistajat suunnistivat yhteensä 20 mitalia (4 kultamitalia, 4 hopeamitalia ja 12 pronssimitalia). SM-kultamitalin voittivat kesällä Kaisa Laapas (D45), Hannu-Pekka Pukema (H40), Samuli Kyyrönen (H50) suunnistuksen sprinttimatkalla ja Elina Kukkasjärvi (D65) pitkällä matkalla. Huomionarvoista oli, että nuorten sarjalaiset saavuttivat SM-kisoissa 12 kappaletta sijoituksia 10 parhaan joukkoon. SM-pistetaulukossa Rajamäen Rykmentti oli sijalla 8 kaikkien suomalaisten suunnistusseurojen joukossa.

Kiertopalkintojen, stipendien ja nuorisopalkintojen saajia. Kuva Essi Multala.

Tämän jälkeen päästiin palkitsemisiin. Seuraavassa listassa ovat kiertopalkinnoilla palkitut:

 • Paras mies: Ben Mitchell
 • Paras nainen: Megan Carter-Davies
 • Paras urheilija: Megan Carter-Davies
 • Pistekilpailun voittaja: Mervi Pesu
 • Vuoden yllättäjä: Samuli Kyyrönen
 • Vuoden uurastaja: Jukka Alho
 • Vuoden veteraani: Elina Kukkasjärvi
 • Vuoden kehittyjä: Elias Haapala
 • D17-20: Vilma Pesu
 • H17-20: Nikanor Pitkänen
 • H16: Jonne Mourujärvi
 • D16: Aino Loukkalahti
 • Oravapoika: Otso Leinonen
 • Oravatyttö: Vilja Hyvämäki
 • Nuori menestyjä: Jooa Vilska
 • Vuoden valmentaja: Jaakko Leinonen

Nuorten tsempparipalkinnot saivat: Onni Hyvämäki, Emma Leinonen, Katariina Kiilo, Elia Peltokangas, Antti Loukkalahti, Vilhelmi Pentti, Anton Kivioja, Iivari Peltokangas, Matteus Pentti, Viljami Alanko, Oskari Multala, Eliel Pentti, Tomas Kivioja, Jooa Vilska, Emma Nurminen, Eemi Vilska, Enna Enqvist, Topias Hietala, Oliver Laapas, Lassi Liukkonen, Tinja Liukkonen, Peetu Malmström, Jere Mourujärvi, Pihla Niemi, Aarne Pitkänen, Simo Väkiparta, Vilhelmiina Kiilo.

Uusia kilpailijoita olivat: Kerttu Enqvist, Otso Pekkarinen ja Atte Vuorio.

Lisäksi jaettiin stipendejä-arvokisamenestysten perusteella sekä seuran mestaruuskisojen mitalit yhteispisteiden perusteella.

Seuran mestaruuskisojen mitalisteja. Kuva Essi Multala.

Päätöstilaisuuden ja kahvittelujen jälkeen pidettiin seuran syyskokous. Siinä hyväksyttiin ensi vuoden toimintasuunnitelma ja talousarvio. Seuran puheenjohtajaksi valittiin ensi vuodeksi edelleen Tuomas Multala. Ei erovuoroisina johtokunnassa jatkavat Ari Enroth, Simo Toivonen ja Seppo Varmavuo. Erovuoroisista Mika Loukkalahti ja Jarmo Hyvönen jatkavat edelleen johtokunnassa, uutena johtokuntaan varsinaiseksi jäseneksi tuli Essi Multala, varalla Anne Mänty.

 

 

Bookmark the permalink.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *