Rajamäen Rykmentin kauden päättäjäiset ja palkitsemiset

Yhteiskuvassa kiertopalkintojen, stipendien ja nuorisopalkintojen saajat

Rajamäen Rykmentin kauden päättäjäiset järjestettiin sunnuntaina 26.11 Klaukkalassa Urheilupuiston koululla. Tilaisuudessa käytiin katsaus menneen kauden tapahtumiin, palkittiin kauden aikana ansioituneita sekä valotettiin hieman ensi vuoden suunnitelmia. Tilaisuuden jälkeen pidettiin vielä seuran syyskokous. Välissä kahviteltiin ja pengottiin kirpparipöytiä. Paikalla oli yli 60 seuran jäsentä.

Seurassa on lähes 400 jäsentä. Kevään Uudenmaan Rastipäivät oli suurin yksittäinen järjestetty tapahtuma. Kattavin toimintamuoto ovat kuntosuunnistukset, tapahtumia vuoden aikana 25 kpl, osanottajamäärä kasvoi viime vuodesta 180 hengen tapahtumakeskiarvoon. Lisäksi suunnistuskoulu noin 40 hengen osanottajamäärällä ja valmennus- sekä kilpailutoiminta ovat pyörineet aktiivisina läpi kauden. Venlojen ja Jukolan viestiin saatiin rykmentistä jalkeille yhteensä peräti 100 juoksijaa. Arvokisaedustuksia oli Megan Carter-Daviesilla suunnistuksessa, Vilma Pesulla hiihtosuunnistuksessa ja Nuutti Toivosella pyöräsuunnistuksessa. SM-mitaleita seura keräsi 15 kappaletta, joista kolme kultaisia. Mervi Pesu voitti kahdesti SM-hiihtosuunnistuksissa ja H70-sarjan viestijoukkue Vesa Tervo, Pertti Nieminen ja Jouko Malinen olivat mestareita.

Päättäjäistilaisuudessa kiertopalkinnon saivat seuraavat henkilöt:

 • Paras mies: Hannu-Pekka Pukema
 • Paras nainen: Megan Carter-Davies
 • Paras urheilija: Megan Carter-Davies
 • Pistekilpailun voittaja: Nuutti Toivonen
 • Vuoden uurastaja: Tapio Ojala
 • Vuoden veteraani: Pertti Nieminen
 • Vuoden kehittyjä: Otso Leinonen
 • D17-20: Vilma Pesu
 • H17-20: Nuutti Toivonen
 • H16: Jonne Mourujärvi
 • D16: Lotta Pesu
 • Oravapoika: Jooa Vilska
 • Oravatyttö: Katariina Kiilo
 • Vuoden valmentaja: Risto Mourujärvi

MM- ja SM-kilpailumenestyksen perusteella stipendin saivat:

Elias Haapala, Elisa Mänty, Ilari Haltia, Jonne Mourujärvi, Lotta Pesu, Vilma Pesu, Mervi Pesu, Nuutti Toivonen, Otso Leinonen, Rasmus Laapas ja Touko Hyvärilä.

Nuorten tsempparipalkinnon saivat:

Enqvist Kerttu, Hietala Topias, Hyvämäki Vilja, Hyvämäki Onni, Laapas Oliver, Leinonen Emma, Liukkonen Lassi, Liukkonen Tinja, Loukkalahti Antti, Mourujärvi Jere, Niemi Pihla, Nurminen Emma, Pekkarinen Otso, Peltokangas Elia, Peltokangas Iivari, Pentti Eliel, Pentti Matteus, Pentti Vilhelmi, Pitkänen Aarne, Suhonen Aapo, Vilska Eemi, Vuorio Atte ja Väkiparta Simo.

Uusia nuoria kilpailijoita olivat:

Hyvämäki Anni, Kaikkonen Aino, Kaikkonen Heli, Siivonen Veera, Peltokorpi Nooa, Peltokorpi Oscar, Santava Amalie, Kiilo Vilhelmiina ja Peltokangas Armas.

Lisäksi palkittiin viidestä osakisasta muodostuneen seuran mestaruuskilpailun sarjoittaiset mitalistit.

Ensi vuonna jatketaan aktiivisina nuoriso- ja valmennustoiminnan, kuntotoiminnan ja kilpailutoiminnan saroilla. Omiin junioreihin satsataan jatkossa yhä enemmän. Uusille ideoille ollaan avoimia ja uudet nuoret ja aikuiset jäsenet toivotetaan tervetulleiksi.

Syyskokouksessa hyväksyttiin seura toimintasuunnitelma ja budjetti vuodelle 2024. Tehtiin pieni inflaatiotarkistus edelleen hyvin edullisiin jäsenmaksuihin. Seuran puheenjohtajana jatkaa ensi vuonna Tuomas Multala ja erovuoroiset johtokunnan jäsenet jatkavat myös seuraavan kaksivuotiskauden.

 

Bookmark the permalink.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *