Rykmentin kauden 2021 päättäjäiset pidetty

Rajamäen Rykmentin kauden 2021 päättäjäis- ja palkitsemistilaisuus pidettiin sunnuntaina Klaukkalassa Urheilupuiston koululla. Paikalla oli noin 50 seuran jäsentä. Koronarajoitukset toivat myös maskien käytön tilaisuuteen. Ohjelmassa oli vaatekirppistä, uusien asujen sovitusta sekä katsaukset menneen ja tulevan kauden toimintoihin. Pääohjelmanumerona olivat kauden 2021 palkitsemiset ja lopuksi kahvitilaisuus. Lisäksi pidettiin seuran sääntömääräinen syyskokous.

Vuosi 2021 oli koronarajoituksista huolimatta varsin onnistunut. Kuntosuunnistustoimintaa pyöritettiin koko kesä, kilpailu- ja valmennustoiminta oli aktiivista (vaikka leirejä jouduttiin toki perumaan) ja menestystäkin tuli hyvin. MM-tasolla Megan Carter Davies suunnistuksen pitkän matkan 6. sijallaan ja Mervi Pesu kahdella pyöräsuunnistuksen MM-hopeamitalillaan saavuttivat menestystä. Seurojen välisessä SM-pisteluokittelussa Rykmentti sijoittui peräti sijalle 6. saavuttaen 26 SM-mitalia. Erityisesti nuorisotoiminnassa oli aktiivisuutta ja tapahtumia. Ensi kaudelle jatketaan uudella innolla ja uskotaan, että koronarajoituksia ei enää ole. Näin päästään toteuttamaan kaikki suunnitellut harjoitukset ja leirit, entistä enemmän panostetaan nuorisotoimintaan ja henkilökohtaiseen valmennukseen. Suunnistuskoululaisia aktivoidaan myös.

Palkittuja, oikealta: Hannu-Pekka Pukema, Kaisa Laapas, Rasmus Laapas, Elisa Mänty, Nuutti toivonen, Wilma Löfgren, Kaapo Malmström ja Jonne Mourujärvi

Palkitut olivat seuraavat:

 • Paras mies: Hannu-Pekka Pukema
 • Paras nainen: Megan Carter-Davies
 • Paras urheilija: Megan Carter-Davies
 • Pistekilpailun voittaja (SM+AM-kisat): Mervi Pesu
 • Vuoden yllättäjä: Aapo Lindberg
 • Vuoden uurastaja: Arto Niemi
 • Vuoden veteraani: Kaisa Laapas
 • Vuoden kehittyjä: Rasmus Laapas
 • D17-20: Vilma Pesu
 • H17-20: Ilari Haltia
 • H16: Nuutti Toivonen
 • D16: Elisa Mänty
 • Oravapoika: Kaapo Malmström
 • Oravatyttö: Wilma Löfgren
 • Nuori menestyjä: Jonne Mourujärvi

Kauden 2021 palkittavia, eturivissä nuorimpia, takarivissä varttuneempia

 • tsempparit: Jooa Vilska, Oskari Multala, Oliver Laapas, Antti Loukkalahti, Eemi Vilska, Topias Hietala, Simo Väkiparta, Jere Murujärvi, Enna Enqvist, Otso Leinonen, Peetu Malmström, Elias Haapala, Siiri Väkiparta, Lassi Liukkonen, Tinja Liukkonen, Elli Alanko
 • Uudet kilpailijat: Elia Peltokangas, Matteus Pentti, Iivari Peltokangas, Vilhelmi Pentti, Anton Kivioja, Aino Harju, Eliel Pentti, Emma Nurminen, Tomas Kivioja, Katariina Kiilo, Martta Harju, Viljami Alanko

Seuran mestaruuskisojen mitalisteja

SM-kisoissa menestyneille jaettiin samalla stipendit. Lisäksi jaettiin seuran mestaruusmitalit ja ahkerien kuntosuunnistajien palkinnot.

Seuran syyskokouksessä hyväksyttiin vuoden 2022 toimintasuunnitelma ja budjetti, budjetti on selvästi alijäämäinen hyvän taloustilanteen seurauksena. Seuran puheenjohtajaksi ensi vuodelle valittiin edelleen Tuomas Multala ja erovuoroiset johtokunnan jäsenet Ari Enroth, Simo Toivonen ja Seppo Varmavuo jatkavat seuraavat kaksi vuotta. Pari vapaata johtokuntapaikkaa olisi vielä jaossa.

Tästä on hyvä jatkaa kohti kautta 2022!

 

Bookmark the permalink.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *