Rykmentin seurakehittämispäivä 26.10 Rajamäellä

Sunnuntaina pidettiin Rykmentin kehittämispäivä Rajamäen Kehityksen majalla. Seuran puheenjohtaja Seppo Varmavuo veti tilaisuuden. Paikalla oli noin 25 henkeä.  Tilaisuudessa käytiin läpi seurakyselyn tulokset, nuorten valmennuskyselyn tulokset, käytiin rakentavaa keskustelua ja haettiin vielä lisää kehittämisajatuksia.

Lokakuun aikana oli tehty seuran jäsenistölle kysely liittyen kehittämistarpeisiin seurassa. Vastauksia saatiin kaikkiaan 75 kpl. Jäseniä seurassa on 418 kpl, mutta toki monesti vastaus saattoi koskea koko perheen vastauksia kysymyksiin. Kysymykset koskivat kilpailutoimintaa ja sen laatua, seuran hallintoa, kuntosuunnistus- ja harrastetoimintaa, lasten ja nuorten toimintaa, seuran resursseja ja seuran yleistä toimintaa. Kokonaisarvosanaksi seura sai arvosanan 3,68/5 pistettä, joka on varsin hyvä tulos. Lisäksi vastaajista enemmistö oli halukas lisäämäänkin panostaan seuran hyväksi. Seuran toiminta katsottiin monella osa-alueella olevan hyvällä tasolla. Heikoimman arvosanan sai resurssit ja vapaaehtoisten seuratyöntekijöiden määrä. Kehittämisajatuksia saatiin valmennuksen, taitoharjoitusten ja yhteisöllisyyden lisäämisen puolesta, näin erityisesti nuorten kyselyssä. Lisäksi oli toivottu mm. suunnistuskouluun lisää resursseja, maastojen hyödyntämisen kehittämistä, avoimien seuratyötehtävien listaa ja lisää aikuisopastusta. Kehittämispäivän keskustelussa näkökulmia tuli lisää ja sitten kerättiin vielä iso joukko konkreettisia kehittämisajatuksia eri osa-alueille. Niiden työstö on vielä kesken.

Ehkä yhteenvetona voisi sanoa, että seura on elinvoimainen, sillä on monta kivijalkaa (kilpailu-, nuoriso- ja kuntosuunnistustoiminta unohtamatta kisojen järjestämistä). Kehittämistä kuitenkin kaivataan ja nyt on sitä aika hieman isommasti tehdä. Konkreettisia toimia kirjoitetaan johtokunnan toimesta ylös erilliseen dokumentiin ja sisällytetään myös ensi vuoden toimintasuunnitelmaan ja aletaan sitten toteuttaa. Tämä työ tehdään kuukauden sisällä, toimet hyväksyvä syyskokous pidetään 30.11 Klaukkalassa. Laitetaan sitä ennen sisäisesti toimenpide-ehdotuksia jakoon.

Bookmark the permalink.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *