Ruotsin suuri seuraviesti, 25-Manna, kisattiin taas eilen Tukholman pohjoispuolella Runbyssä. 360 kpl 25-henkistä joukkuetta takaa 9000 kilpailijan tapahtuman. Joukkueessahan on kaikenikäisiä, molempia sukupuolia ja 5 neljän hengen rinnakkaisosuutta viiden yksilöosuuden lisäksi.
Rykmentti oli jälleen matkassa Pihkaniskojen kanssa samalla bussilla. Aivan paras seuran joukkue ei ollut jalkeilla, mutta tämän viestin paras anti onkin yhteisöllisyys ja seurahenki sekä hienot kokemukset. Maasto oli hyvinkin nopeakulkuista, varsin tasaista polkujen halkomaa kalliomaastoa, kovassa vauhdissa piti olla tarkkana. Kisan aikana keli oli kuiva ja aurinkoinen, erinomainen kisakeli. Nyt käytössä oli ensi kertaa SI Air-leimausjärjestelmä, joka on kosketusvapaa kyseisen tikun kanssa toimiessa. Kisapaikalla ongelmana oli jälleen se, että tulospalvelun seuraaminen netin kautta oli todella ongelmallista, koska palvelu oli jatkuvasti tukossa.
Rykmentin joukkueessa juoksivat Otso Leinonen, Riikka Haltia, Seppo Varmavuo, Mika Loukkalahti, Simo Väkiparta, Jaakko Pitkänen, Anneli Ojapalo, Kirsi Hyvämäki, Vilja Hyvämäki, Ilkka Ojapalo, Elias Haapala, Aleksi Hämäläinen, Nikanor Pitkänen, Kaapo Malmström, Heli Haapea, Aino Loukkalahti, Siiri Väkiparta, Emma Varmavuo, Kari Kuusela, Mikko Väkiparta, Antti-Jussi Hautala, Touko Hyvärilä, Oliver Laapas, Nuutti Toivonen ja Iida Varmavuo. Rykmentin joukkueen lopputulos oli sija 173, startanneita joukkueita 358. Hylättyjä joukkueita oli peräti 70, lähekkäiset rastit ja uusi leimausjärjestelmä aiheuttivat katoa. Parhaimmillaan joukkueen sijoitus oli 5. osuuden jälkeen 144. Nuoria oli taas mukana hyvin, toki myös hyväkuntoisia veteraaneja. Nopeimpiin kilometrivauhteihin pääsivät avaaja Otso Leinonen, 24. osuuden Nuutti Toivonen ja 5. osuuden Kaapo Malmström. Naisista vauhdikkaimpia olivat 2 osuuden Riikka Haltia, ankkuri Iida Varmavuo ja 4. osuuden 13. vuotias Vilja Hyvämäki. Parhaan osuussijan (99) juoksi Oliver Laapas 23. osuudella. Myös muilla tuli hienoja suorituksia, toki virheiltäkään ei voi näin suuressa joukossa välttyä.
Mutta jälleen kerran hieno suunnistuksellinen yhteismatka takana, tärkeimpänä antina kokemukset ja yhteishengen vahvistuminen. Tällaisia reissuja ei monia ole, nykyisin tapahtumissa ollaan minimaalinen aika oman suorituksen ulkopuolella. Ensi vuonna uudestaan!


Onnittelut seurahengen toteuttamisesta taas kerran. Kivasti nuoria mukana,monelle varmaan hieno kokemus.
Kuinkahan moni tietää, että RR on voittanut tuon viestin joskus huippuaikana.
Pihkaniskojen kanssa on matkoja jo monesti. Taisin itse olla ensimmäisen yhteimatkan toteuttaja Tiomilaan ohessa vielä Pihkaniskojen jäsen.