” Suunnistuksella menee hyvin. Suhteellisesti ottaen yhtä suuri osuus ikäluokista on suunnistuksen parissa mukana aktiivisesti nyt kuin on ollut ns. suurten ikäluokkienkin aikana. Ei suunnistus lopu suurten ikäluokkien vanhenemiseen” , rauhoitteli huolestuneita Suomen Suunnistusliiton toimitusjohtaja Mikko Salonen avatessaan Rajamäen Rykmentin perinteisen syysseminaarin.
” Seuratyössä monet asiat, jotka perinteisesti koetaan uhkana voidaan myös nähdä voimavarana, jos asioita uskalletaan lähestyä uudesta näkökulmasta. Yhteiskunnallisista trendeistä esim. epätyypilliset työsuhteet ja väestön ikääntyminen voidaankin kääntää seuratyössä eduksi. Hyvissä voimissa eläköityneet henkilöt voivat halutessaan antaa merkittävän panoksen seuratyöhön ja monien eri alojen osaajia on jaksoittain seurojen käytettävissä”, pohti Salonen.
Tulevan vuoden suunnittelun pohjaksi seminaarissa koottiin palautetta päättymässä olevasta kaudesta. Eri valiokunnat pohtivat päivän aikana, miten toimintaa ensi kaudella jatketaan ja kehitetään entisestään. Miesten ryhmän vahvistuminen uusilla suunnistajilla antaa luvan odottaa ensi kaudelta parempaa menestystä . Lisäksi vuosi 2007 on merkkivuosi siinä mielessä, että seuran perustamisesta tulee kuluneeksi 70 vuotta. Merkkivuoden suunnitteluun toivotaankin mukaan myös ”pitkän linjan rykmenttiläisiä” , joilla varmasti on paljon annettavaa uudemmille tulokkaille.
Lopuksi tilaisuudessa nimettiin vuoden 2006 kiertopalkintojen haltijat ja palkittiin valmennustuella menestyneet urheilijat. Myös nuoria aloittavia suunnistajia muistettiin monin palkinnoin eivätkä ahkerat kuntosuunnistajatkaan ilman mitalia jääneet.
Vuoden 2006 paras Rykmentin urheilija oli Matthias Mertz ja naisista Susanna Tervo. Nuorista alle 20- vuotiaista parhaina palkittiin Aapo Summanen ja Saara Nikkari, alle 16-vuotiaista Lauri ja Ilona Lehtinen ja alle 14-vuotiaista Otso Seppälä ja Sanna Säijälä. Vuoden valmentaja oli Arto Niemi , vuoden yllättäjä Pyry Niemi, vuoden uurastaja Ari Enroth ja iltarastitoimitsija Pertti Lähdekorpi.
Nuorista palkittiin puurtajina Juho Aaltio ja Jenni Kaarela, tsemppareina Lauri Roininen ja Riina Karppinen ja kehittyjinä Miika Koskinen ja Sirkku Minkkinen.