Seuran kauden päättäjäiset Harjulan koululla

Päättäjäisväkeä koulun ruokalassa

Sunnuntaina 24.11 vietettiin Rykmentin kauden 2019 päättäjäisiä. Ensin osa porukasta juoksi Arto Niemen ratamestaroiman mainion mailin suunnistuksen Syrjälän koulun maastossa. Rata oli yllättävän vaativa alun tiheän maaston ja epämääräisten polkujen takia. Tässä tasoituksellisessa kisassa miesten sarjan voiton vei 14 v. Nuutti Toivonen ja naisten 16 v. Elina Hämäläinen. https://rajamaenrykmentti.fi/iltarastit/

Itse päättäjäistapahtumassa oli väkeä varsin paljon, noin 90 henkeä. Tilaisuudessa oli myös mahdollista sovittaa Trimtexin seura-asuja, jotka tulevat tilattavaksi tammikuussa. Sitten nautittiin kahvit, mehut ja joulutortut.

Anne Laajaniemi avasi tilaisuuden. Mika Loukkalahti esitteli MyClub-järjestelmää, johon kaikkien seuralaisten tulisi kirjautua (rr.myclub.fi). Seppo Varmavuo ja Tuomas Multala esittelivät valmennustoiminnan uusia tuulia sekä myös nuorisotoiminnan tulevaisuutta. Valmennustoiminnan suhteen on paljon toimintaa suunniteltu ja tilaisuudet ovat kaikille avoimia. Kaikkien ensi vuoden urheilijoiden nimet eivät ole vielä varmistuneet.

Nuorison puolella on taas palkattu osa-aikaisesti Liinu Nummela vetämään noin 12-18 vuotiaiden toimintaa. Ari Enroth esitteli kilpailutoiminnan tuloksia, parhaimpina olivat Megan Carter-Daviesin MM-edustukset, Sander Vaherin viestialoitukset, hiihto- ja pyöräsuunnistusmenestys Mervi Pesun ja jälkimmäisessä myös Pinja Koskisen toimesta. Veteraanit saavuttivat useita SM-mitaleita, mm. Jouko Malinen SM-kultaa H60-sarjassa sekä Pertti Nieminen sai MM-mitalin H70-sarjassa. Nuorisolla oli aktiivista harjoitus- ja kilpailutoimintaa. Jarmo Hyvönen kertoi kuntosuunnistuksesta. Kuntosuunnistuksissa mm. saavutettiin hieno 254 hengen tapahtumaosallistujakeskiarvo.

Nuori menestyjä Eemi Vilska

Vuoden yllättäjä Jouko Malinen

Tämän jälkeen suoritettiin perinteiset kauden palkitsemiset:

 • Paras mies: Sander Vaher
 • Paras nainen: Megan Carter-Davies
 • Paras urheilija: Megan Carter-Davies
 • Vuoden yllättäjä: Jouko Malinen
 • Vuoden uurastaja: Jarmo Hyvönen
 • Vuoden veteraani (uusi palkinto): Pertti Nieminen
 • Vuoden kehittyjä: Jonne Mourujärvi
 • D17-20: Pinja Koskinen
 • H17-20: Ilari Haltia
 • H14-16: Nikanor Pitkänen
 • D14-16: Elisa Mänty
 • Oravapoika -13: Rasmus Laapas
 • Oravatyttö -13: Aino Loukkalahti
 • Nuori menestyjä: Eemi Vilska
 • Pistekilpailun (SM+AM-kisat) voitto 2019: Mervi Pesu

Nuorisotoimikunta valitsi seuraavat palkittavat:

Tsemppareita

Tsempparit:

 • Kaapo Malmström
  Jarkko Leivo
  Siiri Väkiparta
  Aarne Pitkänen
  Antti Loukkalahti
  Oskari Multala

Uusia kilpailijoita

Uudet kisaajat:

 • Jooa Vilska
 • Alisa Arajärvi
 • Jere Mourujärvi
 • Ronja Heiman
 • Silja Rinkiö
 • Urho Tamminen
 • Aaro Turunen
 • Viljami Alanko
 • Oliver Laapas

Tämän jälkeen palkittiin seuran mestaruuskisojen(1-3 osakisaa) mitalistit (https://rajamaenrykmentti.fi/iltarastit/) sekä ahkerat kuntosuunnistajat.

Seuran mestaruusmitalisteja, rastireittiläiset

Seuran mestaruusmitalisteja, 11-12 sarjat

Seuran mestaruusmitalisteja, 14-sarjat

Seuran mestaruusmitalisteja, 16-sarjat

Seuran mestarit, H21 ja H18

Tämän tilaisuuden jälkeen on hyvä lähteä kohti seuraavaa harjoituskautta ja suunnistuskautta 2020. Seuran syyskokous pidetään 9.12 klo 19.

Bookmark the permalink.

One Comment

 1. Eihän seuraa päätetty, vaan seuran kauden päätös oli kyseessä 😉

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *